güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 10 min 5 ay

Türkiye’nin en esaslı sivil toplum örgütlerinden Türkiye Müteahhitler Birliği, Nisan 2021 İnşaat Kesimi Analizi’ni yayımladı. İnşaat bölümündeki girdi maliyetlerinin arttığına dikkat çekilen raporda, “İnşaat bölümünde önemli finansal ve operasyonel problemler yaşanmaktadır. Bu problemler devamında dalın çok sayıda alt kesimle bağı kapsamında iktisadın genelinde nakit gereksinimini artırarak kısa vadede kıymetli nakit akışı meselelerine sebep olmaktadır” denildi.

Türkiye’nin en esaslı sivil toplum örgütlerinden Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), iktisat etrafları ve dal tarafından ilgiyle takip edilen Nisan 2021 İnşaat Bölümü Tahlili Raporu’nu yayınladı. “Salgında Ortak Korku; Ekonomi” başlıklı tahlilde, global ve ulusal iktisat ile inşaat bölümüne ait bilgiler kapsamlı biçimde değerlendirildi.

Emtia fiyatları ve döviz kurlarında yaşanan yükseliş ile birlikte kesimde girdi maliyetlerinde görülen yüksek artışların önemli sorun olmayı sürdürdüğüne değinilen raporda, TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi’nin yıllık bazda Ocak’ta 27,8 ve Şubat’ta da 27,6 arttığına dikkat çekildi. İnşaat kesiminde piyasa koşullarındaki süratli değişim, kurdaki dalgalanmalar, salgın ve salgın önlemleri nedeniyle çalışma şartlarının değişmesi, iş programlarındaki aksamalar nedeniyle önemli finansal ve operasyonel sıkıntılar yaşandığı anlatılan raporda, “Bu problemler devamında kesimin çok sayıda alt bölümle ilgisi kapsamında iktisadın genelinde nakit gereksinimini artırarak kısa vadede kıymetli nakit akışı sıkıntılarına sebep olmaktadır” denildi.

Fiyat farkı ödemesi gereksinimi artarak devam ediyor

Mevcut tabloda, kamu projelerindeki maliyet artışlarının karşılanabilmesini teminen firmalara fiyat farkı ödemesi yahut kaideye bağlı olmayan fesih hakkının tanınmasını içeren bir düzenleme gereksiniminin artarak devam ettiği vurgulanırken, “Ayrıca son olarak, kesimin üzerindeki finansman yükünün hafifletilmesi konusunda bir gelişme beklenirken stopaj ve KDV tevkifat oranlarında yapılan artışlar firmalar üzerindeki baskıyı artırmıştır. Bu kapsamda kesim üzerindeki vergi yükünün azaltılması büyük ehemmiyet taşımaktadır. Kelam konusu sıkıntılar paralelinde finansman/nakit akışı düşüncesi içerisinde kalan kesimde borçluluk oranlarında artış da sürmektedir. Ekim 2019’da başlayan ve büyük şirketlerin bankalara kredi borçlarının tekrar yapılandırılmasını içeren süreçte, yapılandırma 2020 yılında 25 milyar TL büyüklüğüne ulaşmıştır. Mevcut tabloda inşaat bölümünün sıkıntılı kredilerde başı çektiği izlenmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bilgilerine nazaran; Ocak 2021 prestijiyle inşaat bölümünde kullanılan nakdi kredi toplamı bir yılda 20’den fazla artarak 300 milyar TL’ye ulaşmış, tıpkı devirde tahsili gecikmiş kredi oranı ise 9 olarak kaydedilmiştir” tabirlerine yer verildi.

Maliyetlerdeki artış, konut fiyatlarını da artırıyor

Raporda, geçen yıl konut fiyatlarında başlayan artışın, inşaat maliyetlerinde izlenen yükseliş paralelinde devam ettiği vurgulandı. Merkez Bankası tarafından kalite tesirinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek emeliyle hesaplanan Konut Fiyat Endeksi’nin (KFE) Ocak ayında aylık bazda 1,8, yıllık bazda da nominal olarak 30,4 artış kaydettiği hatırlatılan raporda, şöyle devam edildi: “2011 yılı başından bu yana açıklanan endeks bilgi setinde böylelikle en süratli yıllık yükseliş yaşanmıştır. KFE gerçek olarak Ocak’ta 13,5 ve son olarak Şubat’ta 13,1 oranında artmıştır. Global emlak ajansı Knight Frank’in Küresel Konut Fiyat Endeksi’ne nazaran; Türkiye, konut fiyatlarında yıllık nominal artışta 56 ülke ortasında birinci sırada yer almıştır. “Markalı konut” olarak da isimlendirilenler için açıklanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde konut fiyatları Şubat ayında aylık 0,2 ve yıllık 6,2 artış kaydetmiştir.”

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 2021 yılının birinci çeyreğini değerlendirdiği raporda genel iktisat ve bölüme ait özetle şu tespitlere yer verildi:

KONUT İÇİN KREDİ KAMPANYALARI DÜZENLENMESİ DEĞERLİ: Konut satışlarında Mart ayı dataları aylık artışla birlikte yıllık bazda da kısmi artışı (111 bin 241 konut ile 2,4 artış) ortaya koymuştur. Bununla birlikte yılın birinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla satışlarda 22,9 düşüş görülmüştür. Yabancılara yapılan konut satışları ise Mart’ta 4 bin 248’e yükselmiştir. Birinci el konut satışlarının toplamdan aldığı hisse 30-31 bandına kadar düşmüş, 2020 yılı yaz devri 60’a yaklaşan ipotekli satış oranı da 15-20 aralığına gerilemiştir. Bu çerçevede bilhassa birinci el konut satışlarına yönelik düşük faizli tüketici kredisi kampanyalarının hayata geçirilmesinin bölümün desteklenmesi açısından değerli olduğu belirtilmektedir. Daha uzun soluklu olarak ise konut segmentindeki canlanmanın pek çok kesimde canlandırıcı tesiri dikkate alınarak alternatif gayrimenkul finansman modelleri geliştirilmesi ve bilhassa dar gelirliler için konut hesabı uygulamasının faal hale getirilmesi önerilmektedir. Ulaşılabilir konut arzının önünde yüksek olan arsa fiyatlarının da mahzur teşkil ettiği kıymetlendirilmektedir.

YURTDIŞINDA ÜÇ AYDA 3,1 MİLYAR DOLARLIK PROJE ÜSTLENİLDİ: Ticaret Bakanlığı bilgilerine nazaran; 2021 yılı Ocak-Mart devrinde dal, yurtdışında 3,1 milyar ABD Doları fiyatında 52 proje üstlenmiştir. Böylece yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde bugüne kadar üstlenilen proje meblağı 424,5 milyar ABD Doları’na ve proje sayısı da 10 bin 725 ’e yükselmiştir. 2020 yılının birebir devrinde 2 milyar ABD Doları fiyatında 50 proje üstlenen Türk müteahhitlerinin bu yıla katma pahası daha yüksek işlerle başladığı da dikkat çekmiştir. Geçen yıl birinci üç ayda projelerde 41,7 milyon ABD Doları olan ortalama bedel, bu yılın birebir periyodunda 59,7 milyon ABD Doları’na yükselmiştir.

FİNANSMAN İÇİN İŞBİRLİKLERİ YAPILIYOR: Global pazarda artan muhtaçlık kapsamında finansman temini emeliyle TMB olarak, Türk Eximbank, bankacılık bölümü, memleketler arası kurum ve kuruluşlarla yakın işbirliği içinde bulunulmaktadır. Ayrıyeten Afrika Kalkınma Bankası (AfKB), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Asya Kalkınma Bankası ve İslam Kalkınma Bankası üzere çok taraflı kalkınma bankaları ve ihracat kredi kuruluşları ile bağları geliştirmek üzere çalışılmaktadır. Üçüncü ülkelerde işbirliğine yönelik olarak da bilhassa Japonya ve Güney Kore firmaları ile temaslar sürdürülmektedir.

YENİ PROJELER TÜRK MÜTEAHHİTLERİN RADARINDA: Yurtdışı müteahhitlik hizmetleri kapsamında bir taraftan Avrasya ve Orta Doğu’da faal olunan klâsik pazarlar, öbür taraftan da başta Sahra-altı Afrika olmak üzere Afrika, Uzak Doğu ve Latin Amerika ülkeleri yakından takip edilmektedir. Önümüzdeki periyotta Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde 5,4 trilyon ABD Doları büyüklüğünde yeni projenin hayata geçirilmesi beklentisi kesimin güçlü olduğu bu coğrafyada izlenecek hassas ve proaktif yaklaşımları daha da kıymetli hale getirmiştir.

YURTDIŞINDA TÜRK İŞGÜCÜNÜ ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI: Bölümün yurtdışı projelerinde istihdam edilen ve sayısı yaklaşık 35 bin olarak söz edilen Türk işgücü sayısının salgının akabinde yaklaşık 100 bine çıkarılması öncelikli amaçlardan biri olarak belirlenmiştir. Türk işgücü istihdamını teşvik gayesiyle, yurtdışı müteahhitlik projelerinde istihdam edilen Türk vatandaşlarının yurtdışında elde ettikleri fiyat gelirlerinin vergiden istisna tutulması önerisi kapsamında TMB ile Gelir Yönetimi Başkanlığı bünyesinde çalışma başlatılmıştır. İşçi-işveren uyuşmazlıkları konusunda yaşanan problemlere tahlil getirmek üzere bir yasal düzenlemeye de gereksinim bulunmaktadır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir