güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 4 min 7 ay

Dünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl nisan ayının son haftası olarak belirlenen Aşı Haftası’nda aşının ve aşılamanın değerine dikkat çeken Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları, Çocuk Enfeksiyon, Allerji ve Klinik İmmünoloji alanında uzman Prof. Dr. Nuran Salman, “COVID-19, bizlere hastalıklara karşı korunmada aşının ne kadar değerli olduğunu bir defa daha gösterdi. Geçmişte karşılaştığımız pek çok hastalık hepimizin aşı ile bağışıklık kazanması sayesinde artık görülmüyor.” dedi.

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları, Çocuk Enfeksiyon, Allerji ve Klinik İmmünoloji alanındauzman Prof. Dr. Nuran Salman Aşı Haftası kapsamında, aşıların kıymeti ve toplumun aşı ile önlenebilir hastalıklar konusundaki farkındalığının artmasına yönelik açıklamalarda bulundu. Bulaşıcı hastalıklardan korunmada en tesirli formülün aşı olduğuna dikkat çeken Nuran Salman, dünyada şu ana kadar halk sıhhati alanında gerçekleştirilmiş 10 büyük muvaffakiyet ortasında aşının birinci sırada yer aldığının altını çizdi.Salman, “COVID-19 bizlere bir defa daha, aşı olarak bir hastalığa karşı korunabilmenin ne kadar değerli olduğunu gösterdi. Bir hastalığın mevcut aşısının olup olmaması o salgının büyüklüğünü ve dünyada oluşturduğu tehlikeyi çok önemli oranda etkiliyor. Geçmişte karşılaştığımız pek çok hastalık hepimizin aşı ile bağışıklık kazanması sayesinde artık görülmüyor.” diye konuştu.

“Özellikle çocukların aşılarının vaktinde yapılması çok önemli”

Salman; “Aşılar çabucak tesirini göstermediği için salgın bittiğinde yapılması, çocukları öteki tehlikelere açık hale getirebilir. Hasebiyle bu periyotta bile aşılama hizmetlerinin devam etmesi gerekiyor. Bakanlık şemasında yer alan 13 aşıyı da vaktinde yaptırmalıyız. Çocukluk çağı aşıları sayesinde dünyada her yıl 2-3 milyon vefat engelleniyor.Tüm bu nedenlerle, bebeklerimizin, çocuklarımızın aşılarını ertelememiz, onlar açısından büyük risk oluşturuyor. Aşı ile korunabilecekken, tek bir bebeğin bile ölümcül bir hastalıktan ötürü hayatını kaybetmesinin, günümüz şartlarında kabul edilemez bir durum olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“Yetişkin aşılamada da şuurun artması gerekiyor”

Yetişkinlerin aşılanmasına yönelik de konuşan Salman, “COVID-19 hastalığında olduğu üzere, yetişkinlerin aşı ile korunabildiği onlarca hastalık mevcut. Önümüzdeki devirde, bu manada da şuur seviyesinin ve alınacak tedbirlerin artacağını umut ediyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir