güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 4 min 6 ay

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Hasan Çakırmelikoğlu, kentlerinin Türkiye’nin en yüksek oranda büyüyen ikinci kenti olduğunu, fakat bunun fındık ihracatındaki yükselişle sağlanabildiğini belirterek, “Yatırımlarla büyümek istiyoruz. Bunun için imar düzenlemesine ve Güney Etraf Yolu’nun hayata geçirilmesine muhtaçlık var” dedi.

İktisat Gazetecileri Derneği’nin (EGD) her hafta bir kentin meslek odası lideriyle gerçekleştirdiği ‘Türkiye Ekonomiyi Konuşuyor’ aktifliği sürüyor. İmajlı platformda yayınlanan programın konuğu olan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Lideri Hasan Çakırmelikoğlu, iktisat gazetecilerinin sorularını yanıtladı. EGD Lideri Celal Toprak ve EGD Temsilciler Koordinatörü Şener Meral’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen programda kentin iktisadına dair bilgiler veren Giresun TSO Lideri Çakırmelikoğlu, TÜİK’in üretime nazaran hesaplanan GSYH sonuçlarına nazaran Türkiye’nin binde 9, Giresun’un ise yüzde 10,6 büyüdüğünü söyledi. Bu sonuçla 81 vilayet ortasında en yüksek oranda büyüyen 2’nci vilayet olduklarını belirten Çakırmelikoğlu, “Tabii ki bu sayılarda son 5 yılda ihracatta gösterdiğimiz performansın değerli tesiri var. 2020 yılında Giresun’dan 266 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Son 5 yılda Giresun’un ihracatı yüzde 58 arttı. Fakat bu artış ve büyümede fındığın son yıllarda paha bulmasının değerli hissesi var. Biz kentimizde üretimi çeşitlendirmek istiyoruz. Lakin en değerli meselemiz yatırımlar için yer bulabilmek. Turizm alanında yatırım taleplerine karşılık verebilmek için imar düzenlemesinin sonuçlarını bekliyoruz. Öbür taraftan kentteki sıkışıklığı Güney Etraf Yolu’yla rahatlatmak istiyoruz” dedi.

FINDIĞA DÖVİZLE SABİT FİYAT ÖNERİSİ

Devletin fındığa TMO ile verdiği dayanak sonucunda ne üreticinin ne endüstricinin bu alanda şikâyeti kaldığını anlatan Çakırmelikoğlu, “Fındık yüklü olarak ihraç ediliyor. Bu yüzden fındığa döviz bazında sabit fiyat verilebilir. Böylelikle fındıkta fiyat istikrarı sağlanabilir diye düşünüyorum. Kentimizin ihraç eserleri ortasında fındık birinci sırayı alıyor. Birinci 3’te Almanya, İtalya ve Hollanda yer bulurken bu ülkeleri son yıllarda Çin takip etmeye başladı. Çin’i tam olarak keşfettiğimizde tüm ihracatımızın bu ülkeye yetmeyeceğini düşünüyoruz. O nedenle Çin pazarına olan ilgimizi artırıyoruz” diye konuştu.

TURİZM YATIRIMLARI DÜZENLEME BEKLİYOR

Giresun’un fındıkla birlikte silah üretiminde de değerli hissesi bulunduğunu belirten Çakırmelikoğlu, savunma ve havacılık kesimindeki şirketlerin de drone üretimi dâhil etkinliklerini artırdıklarını kaydetti. İki OSB’nin faaliyette olduğu kentte 3’üncü OSB kurma çalışmalarının sürdüğünü anlatan Çakırmelikoğlu, gazetecilerin turizme dair sorularını da yanıtladı. Doğu Karadeniz’in tek adası Giresun Adası’nın turizmde daha aktif değerlendirilebileceğini, lakin buranın sit alanı olduğunu anlatan Çakırmelikoğlu, “Tarihi, endemik bitki çeşitliliği ve görsel hoşluğuyla bu adadan daha fazla yararlanmak için yeni düzenlemelere ve yatırımlara muhtaçlık var. Bu yapıldığında Giresun Adası kentimiz için turizmde en kıymetli kıymetlerden biri olabilir” sözlerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir