güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler güncel haberler
0 8 min 7 ay

Üsküdar Üniversitesi Senatosu tarafından pandemi sonrası için “Küresel Yeterli Oluş Manifestosu” yayımladı. Üsküdar Üniversitesi Senatosu ismine Kurucu Rektör ve İdare Üst Şurası Lideri Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından 22 Nisan Dünya Günü’nde kamuoyu ile paylaşılan manifestoda pandeminin ülkemizde ve dünyada neden olduğu genel ümitsizlikten tasa duyulduğu vurgulandı. Pandemi sürecinde toplumsal bağlantıların az olmasının, inançlı bağlanma muhtaçlığını daha fazla artırdığı; gelecek derdi ve daima mevtle burun buruna yaşamanın insanların kaygılarını yükselttiğinin belirtildiği manifestoda “Bu nedenle 21. yüzyılda global bilgelik bedellerine daha fazla kıymet verilmesinin, sağlık, kültür ve eğitim siyasetlerinde göz önüne alınmasının kıymetini vurgulamak istiyoruz” denildi. Üniversitenin web sitesinde de yer alan manifestoyu isteyen herkes imzalayabilecek.

Üsküdar Üniversitesi Senatosu ismine Kurucu Rektör ve İdare Üst Konseyi Lideri Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından açıklanan manifestoda şöyle denildi:

Üsküdar Üniversitesi Senatosu üyeleri olarak bizler, bir tasayı lisana getirme ve dünyanın geleceği için tahlil tekliflerinde bulunma muhtaçlığı hissettik. Global bir yine yapılanma (Great Reset) konusunda bizi düşünmeye sevk eden, pandemiden kaynaklanan başta toplumumuzda olmak üzere dünyadaki genel ümitsizlikten telaşlıyız.

İnsanlığın maruz kaldığı COVID-19 pandemisinin trajedi haline dönüşmesiyle birlikte güçlü ve ilerlemiş sağlık sistemlerine karşın global adalet ve etraf problemlerinin belirginleştiğini görüyoruz. Tüm dünyada zafiyet, yetersizlik, çaresizlik, yalnızlık ve ümitsizlik hislerinin yaygınlaşması dikkatimizi çekiyor. Karar vericilerin, dünyanın güzele gitmesi için farklı görüşlere muhtaçlıkları var. Global barışın, doğal hoşlukların ve ferdi mutluluğun uyguna evrilmesi için tespitlerimizi ve tekliflerimizi açıkça beyan etme sorumluluğu hissediyoruz.

Bugün bizler; ülke, ırk, renk, kültür, din, inanç, ideoloji ayrımı yapmaksızın en gururlu varlık olarak tanımlanmasına karşın, “doyumsuz, hudut tanımayan, benmerkezci, hedonist tatminden öteki hedefi önemsemeyen”, yüksek insani pahalarden mahrum insan karakterinin ön plana çıktığını görüyoruz. Bu nedenle geleceğimizin ve hoş mavi gezegenimizin daha barışçıl, daha sürdürülebilir, daha adil ve yaşanılır olması için bu bildiriyi imzalıyoruz.

1- İnsanlığın yaşadığı bu trajik süreçte, gelir eşitsizliğinin, ekonomik adaletsizliğin ve yoksulluğun global olarak artışına şahit oluyoruz. Kıtalararası göçlerin daha çok artacağını öngörüyor ve bunun farkına varılmasını istiyoruz. Dünyada duvarların değil, köprülerin inşasına değer verilmesini talep ediyoruz.

2- Pandemi sürecinde sağlık hizmetlerine ulaşım konusunda eşitsizliklerin çok daha fazla arttığını gözlemliyoruz. Pak suya ve sıhhate erişimi sonlu olan fakir ülkelerde yaşayanların, ekonomik ihmale maruz kaldıklarını ve bunun insanca olmadığını beyan ediyoruz.

3- Pandemi sürecinde yaşanan bedensel ve ruhsal rahatsızlıkların global olarak mutsuzluğu, yalnızlığı, husus bağımlılığını, şiddeti, depresyonu ve intihar eğilimlerini artıracağından tasa ediyoruz. Ülkelerin yöneticilerinin silah ticaretine ve global hâkimiyete verdikleri kıymet kadar, bu duruma kıymet vermeyeceklerinden kaygılıyız. Tüm insanlığın refahını gözeten, kişisel değil global huzur anlayışını talep ediyoruz.

4- Toplumsal alakaların az olması, inançlı bağlanma gereksinimini daha fazla artırdı; gelecek tasası ve daima vefatla burun buruna yaşamak insanların dehşetlerini yükseltti. Bu nedenle 21. yüzyılda global bilgelik kıymetlerine daha fazla kıymet verilmesinin, sağlık, kültür ve eğitim siyasetlerinde göz önüne alınmasının değerini vurgulamak istiyoruz. Düşünen ve sorumluluk alan bir varlık olarak insanın, mana arayışında yalnızca kendisini düşünmesinin bir yanılgı olduğunu beyan ediyoruz.

5- Pandemi sürecinde tabiata çok hoyrat davrandığımızı ve güya tabiatın bizden intikam almaya başladığını fark etmeye başladık. Zalimce doğayı katlediyoruz; ekosistemi zorluyoruz; global ısınma ve etraf kirliliği ile panik paha sonuna ulaşılmasını çaresizce izliyoruz. Güç ve büyüme isteği ile hâkimiyet hırsı nedeniyle kendi kendimizi kandırdığımızı fark ettik. Şayet tabiata saygılı bir büyüme, dokulara saygılı bir hekimlik ve insan ruhuna paha veren bir siyaset geliştiremezsek, artan adaletsizlik tabiatla birlikte insan çeşidini de bitirecektir. Tabiata saygılı, daha istikrarlı, tahripkar olmayan ve tüketirken paha üreten bir ömür anlayışıyla gelecek jenerasyonları yetiştirmemiz gerektiğini beyan ediyoruz.

6- Pandemi krizini insanlık için yalnızca bir tehdit değil birebir vakitte yüksek insani kıymetlere ulaşma yolunda bir fırsat olarak görüyoruz. En büyük düşmanımız; önyargı, ayrımcılık ve doyumsuzluk… En büyük gereksinimimiz ise empati, adalet ve inançtır. Global adalet terazisinin menfaat terazisini dengelemesinin en değerli ve öncelikli gerçeklik olduğuna inanıyoruz. Global adalet sağlanmadıkça, kendi konutumuzda de huzurun olamayacağını beyan ediyoruz.

7- Dünyanın çatışmalarla dolu olduğunu, bu global felaket karşısında bile iş birliği yapılamadığını, ayrımcılığın ve tarafgirlik hastalığının arttığını üzülerek görüyoruz. İnsan, kendi tipini yok edebilme kapasitesine sahip bir varlıktır; tüm savaşların ve nükleer gücün yol açtığı insan kıyımlarında bunu gördük. Kutuplaşmaların değil ortak ülkülerin, kendi toplumumuzun değil tüm toplumların menfaatlerinin, gücün değil hakkaniyetin hâkim olduğu bir ömrün sürdürülebilir olacağına inanıyoruz.

8- 21. yüzyılda esas bedelin “bilgelik” olduğunu, global adalet olmadan global barışın kelamda kalacağını beyan ediyoruz.

9- Bilgeliğin yalnızca kelamda ve soyut bir hal olarak kalmaması, tersine günlük hayatımızın bir modülü ve hayat pratiğimizin bir pahası olması için çabalayacağımızı taahhüt ediyoruz.

10- Sonuç olarak dünya başkanlarını, düşünürlerini ve tüm kamuoyunu “Rastgele İyilik” düşünmeye; çıkarsız ve ön şartsız olarak bunları hayata geçirmeye davet ediyoruz. “Tatlı bir tebessüme, hoş bir kelama, sevgi dolu bir bakışa, sıcak bir dokunuşa” hepimizin muhtaçlığı var. Hem akıllara hem de gönüllere dokunabilecek farkındalıkların Covid-19 travması sonrasında toplumsal memnunluğu ve ferdi düzgün oluşu sağlayabileceğini beyan ediyoruz.

İnsanlık için atılan her küçük adım, büyük umutlar taşır. Ömür varsa, umut da vardır; doğal şayet ders çıkarmayı başarabilirsek… 22 Nisan Dünya Günü’nde en düzgün dileklerimizle kamuoyuna sunarız.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir